Kullanım Alanları

Özer Paslanmaz

Kalite Özellikler Kullanım Alanları
304 En yaygın kullanımı olan çelik tipidir. 304 iyi korozyon direnci, sıcaklığa direnci, düşük sıcaklık derecelerindeki mukavemeti ve mekanik özellikleri ile bilinir. 304' ün çekilebilirlik özelliği derin çekme ve bükmede olduğu gibi çok iyidir. 304 ısıl işlemle sertleştirilmemiştir. (Manyetik değil, kullanma aralığı -196- + 800 °C) Mutfak eşyaları, evye, dahili borularda, sıcak su kazanlarında, banyo küvetleri, kazanlar, otomobil parçaları (silecek, susturucu vb.) tıbbi aletler, inşaat malzemelerinde, kimya tesislerinde, süt ve gıda endüstrisi, gemi parçalarında kullanılır.

304L 304L, 304 çeliğin düşük karbonlu versiyonudur. Normal koşullarda korozyon direnci 304 ile aynıdır. Gerilim giderme ve kaynak sonrası tanelerarası korozyona karşı direnci mükemmeldir. Isıl işlem olmaksızın korozyon direnci özellikleri vardır ve genellikle 400 °C nin altında kullanılır.(Manyetik değil, kullanma aralığı -196-+800 °C.) Kimya sanayinde kullanılan makine ve ekipmanlarda yüksek tanelerarası korozyon direncine ihtiyaç duyulan kömür ve petrol endüstrisinde, inşaat malzemelerinde, ısıya dayanıklı aletlerin parçalarında ve ısıl işlem uygulaması zor olan parçalarda.

309 Bakır ilavesi ile anti-mikrobik özelliğe ve iyi çekilebilirliğe sahiptir. Hijyenik ortama ihtiyaç duyulan derin çekme ürünlerde kullanışlıdır. Termos,mutfak evyeleri, çaydanlık, yiyecek servis gruplarında, kapı tokmaklarında hızlı dönme gerektiren ürünlerde.

310 304 çeliğin içeriğindekiSveMn'ı düşürüp sünekliğin azalmasını engellemek için N ilave edilmesiyle elde edilen çelik tipidir. Mukavemet arttırılmış.kalınlık azaltılmıştır. Yapı inşaat,cadde aydınlatmaları, su tankları, su boruları.

304LN N ilavesi ile mukavemeti ve tanelerarası korozyon direnci arttırılmıştır. Yapı-inşaat, ısı eşanjörleri, kimyasal tankerlerde.

316 Mükemmel korozyon direnci. Pitting korozyonu direnci ve Mo ilavesi ile yüksek sıcaklık dayanımı. Deniz suyu teçhizatında, kimyasallarda kullanılan teçhizatta, kağıt, boya, asetikasit, gübre, fotoğraf ve gıda endüstrisi, deniz kenarı konstrüksiyonlar-da, halatlarda, çubuk, cıvata ve somunlarda.

316L Düşük karbonlu çelik tipi. 316' nın norma! özelliklerine artı olarak mükemmel tanelerarası korozyon direnci vardır. Kullanım alanları 316 ile benzerdir. Tanelerarası korozyon direnci mükemmeldir.

316Ti Korozyon direnci 316 ile benzerdir.Yüksek sıcaklıklarda çok yüksek bir oksidasyon direnci vardır. Kimya, petro-kimya, gıda, tekstil ve kağıt endüstrisinde.

310S 304' e benzer özellikleri vardır.Mekanik özellikleri ve korozyon direnci 304' den daha iyidir. Kaynaklanabildik özelliği çok iyidir ve 1200 °C' ye kadar çok iyi oksidasyon direnci vardır. Endüstriyel fırın parçaları, yakıt ve özel boru hatları, boya endüstrisi ve petrol rafinasyonu.

321 Ti ilavesi ile tanelerarası korozyon engellenir. 430 °C - 900°C arası sıcaklıklar için uygundur. Uçak egzost boruları, kazanlar, ısı eşanjörleri.
 
409 Ti ilavesi ile iyi kaynaklanabilirlik ve çekilebilme özellikleri sağlanır. Otomobil egzost boruları ılık su teçhizatları.

430 430 temel Ferritik çelik tipidir. 430 düşük ısıl genleşme oranı ve mükemmel çekme ve oksidasyon direnciyle bilinir. Isıya dayanıklı aletlerde, üç tabanlı çaydanlık tabanlarında, gaz memeleri, ev aletleri, küvet kaplamaları, inşaat malzemelerinde, cıvata ve somunlarda, çubuklar ve eleklerde.
 
410 410 iyi mukavemet özellikleri ile bilinen temel martenzitik çelik tipidir. Fakat darbeli korozyon koşulları için uygun değildir. 410 ısıl işlemle sertleştirilir. Bıçak makine parçaları, petrol rafinasyon aparatları, civata, somun, pompa şaftları, çatal-kaşık imalatında.

420 Ni içermez. Manyetiktir. Bıçak üretimi.